Przejdź do treści

GLIWICKIE CENTRUM PSYCHOTERAPII I POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

Trening komunikacji dla par

To pakiet sesji w gabinecie lub online w oparciu o model czterech stylów zachowań DISC (Dominance – styl dominujący, Influence – inspirujący, Steadiness – stabilny, Conscientiousness – sumienny). Każdy styl zachowania zawiera w sobie:

 • sposób w jaki prowadzicie rozmowę,
 • kłócicie się i ścieracie się na słowa,
 • dochodzicie do zgody / rozwiązania po kłótni, – na co zwracacie uwagę w czasie rozmowy / kłótni / dochodzenia do porozumienia, itd.

Każdy styl można analizować aby skutecznie i efektywnie z niego korzystać. W codziennym funkcjonowaniu posługujemy się najczęściej dwoma przypisanymi nam stylami zachowania, z których jeden jest wiodący a drugi go wspiera lub osłabia jego działanie. Jednakże w sytuacji stresu, zmęczenia lub choroby styl wiodący przejmuje kontrolę nad naszym sposobem komunikacji. Rozpoznanie własnego stylu oraz stylu partnera_ki umożliwia wzajemne zrozumienie przekazywanych treści, myśli, uczuć oraz potrzeb.

Kobieta i mężczyzna w czasie treningu dobrej komunikacji dla związków, par i małżeństw. Gliwice, Centrum Psychoterapii, Daszyńskiego 27
Trening komunikacji dla par pomoże Wam na nowo rozmawiać ze sobą w związku i nauczy komunikowania swoich potrzeb w małżeństwie

Trening komunikacji dla par

Czym jest komunikacja w relacji?
To suma Państwa wspólnych i oddzielnych doświadczeń. Jednakże to nie tylko słowa, ale również:

 • nastawienie, postawa, mowa ciała, ton głosu,
 • przekonania, widzenie świata, wcześniejsze doświadczenia,
 • czas, miejsce, kontekst w jakim jesteśmy w danej chwili.

Znając swój styl zachowania oraz styl zachowania partnera/-ki, możesz znacząco poprawić jakość Waszych rozmów, zacząć wspólnie pokonywać przeciwności losu i czerpać ze związku energię do działania. Istotne jest to, by mówić nie tyle w sposób najbardziej wygodny dla Ciebie, ale językiem najłatwiej rozumianym przez osobę, do której mówisz – zarówno na poziomie formy jak i treści.

Co może Państwu pomóc we wzajemnym zrozumieniu się?

 • ciekawość (nie ciekawskość i przesłuchiwanie drugiej osoby)
 • nie tylko w rozmowie, ale też ciekawość partnera_ki i otwartość na wzajemne różnice,
 • szukanie tego, co dla partnera_ki jest ważne w kontekście komunikacji,
 • rozumienie własnych intencji w czasie rozmowy,
 • zostawienie chęci udowodnienia czegoś
 • kiedy tak bardzo chcesz być usłyszany_a, że wymuszasz na drugiej osobie słuchanie siebie, aż w końcu zostajesz sam_a,
 • świadomość tego, co was różni.
Kobieta i mężczyzna odbywający trening komunikacji dla małżeństw w Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej dla Par i Związków
Trening interpersonalny dla par opiera się na ćwiczeniach z komunikacji oraz zrozumieniu stylu komunikacji drugiej osoby

Cennik - trening komunikacji

Trening komunikacji dla związków, par, małżeństw pakiet 4 sesji

- 2 wspólne treningi po 90 minut

- 2 sesje indywidualne po 75 minut

- 2x pisemne raporty MaxieDISC

1490 zł

Przebieg i plan treningu komunikacji dla związków, par i małżeństw

W ramach „Treningu Komunikacji” otrzymają Państwo:

 • sesje wspólne – 2 x 90 min,
 • sesje indywidualne – 1x 75 minut dla każdej osoby,
 • diagnozy stylów zachowania wraz z opisami (10-12 stron w formacie pdf) – 1x dla każdej osoby.

Spotkanie pierwsze – sesja wspólna – 90 min.

Spotykamy się wspólnie aby rozmawiać o partnerskiej komunikacji w Państwa relacji oraz omawiamy model MaxieDISC. W dalszej kolejności wchodzimy w szczegóły każdego z czterech stylów zachowania – dominującego, inspirującego, stabilnego i sumiennego, oraz związane z nimi funkcjonowanie w stresie i zmęczeniu na poziomie dla nas naturalnym oraz adaptowanym, czyli wynikającym z pełnionej roli / przyjmowanej tożsamości lub kontekstu codziennego funkcjonowania. Po pierwszej sesji każda z osób wypełnia online kwestionariusz MaxieDISC diagnozujący indywidualny styl zachowania w związku.

Drugie i trzecie spotkanie to indywidualne sesje informacji zwrotnej – 75 minut

Opierając się na sporządzonej pogłębionej informacji zwrotnej, która stanowi 10-12 stronicowy opis – prowadzimy dialog n/t wyznaczonych obszarów do dalszej pracy / zmiany w relacji, jak również omawiamy:

 • atrybuty każdej z osób w związku,
 • mocne stron,
 • potencjalne zagrożenia dla relacji,
 • motywację,
 • to co przychodzi z łatwością w relacji,
 • oraz to czego się Państwo obawiacie.

Czwarta sesja wspólna – 90 minut

Wspólnie pracujemy na asymilacją nowo nabytej wiedzy, aby mogli ją Państwo wykorzystać do naprawy komunikacji w związku, wykorzystania silnych stron relacji, oraz unikania zagrożeń.

Najczęściej zadawane pytania n/t treningu komunikacji

Model DISC zakłada, że istnieją cztery główne style zachowań ludzi (często oznaczane też kolorami: Dominance – styl dominujący / kolor czerwony ; Influence – inspirujący / żółty ; Steadiness – stabilny / zielony ; Conscientiousness – sumienny / niebieski ), które można mierzyć, badać i analizować. Każdy z nas ma dostęp i używa w swoim życiu najczęściej 2 stylów zachowania w różnym stopniu. Jako ludzie jesteśmy elastyczni i w różnych sytuacjach możemy sięgać po zasoby dostępnego nam stylu zachowania. Jednocześnie często mamy swój preferowany styl zachowania i reagowania w określonych sytuacjach. Znając swój styl zachowania i wiedząc jak działa model, czyli rozpoznając style innych ludzi, możemy znacząco usprawnić wzajemną komunikację i poprawić relacje.

Należy pamiętać, że style DISC nie są w żaden sposób wartościujące. To, jaki styl jest naszym przeważającym decyduje o tym, jak się zachowujemy, a ściślej: jak chcemy się zachować w pierwszym odruchu, instynktownie, czy w najbardziej preferowanych okolicznościach. Świadomość tego pozwala nam na modelowanie własnego zachowania tak, aby wzajemne relacje były pełnowartościowe, wyjątkowe i korzystne dla obojga partnerów.
Kiedy mają Państwo poczucie, że w relacji dzieje się dobrze i chcecie ten poziom dobrostanu nie tylko utrzymać, ale również rozwijać – pierwszym wyborem może być trening komunikacji dla par. Ale kiedy czują Państwo, że Wasza relacja utknęła w kryzysie – pierwszym wyborem powinna być terapia par. Po treningu komunikacji para może wejść w proces terapeutyczny, a moduł treningu komunikacji może zostać włączony w proces terapii wspólnej.
1. Wybierz odpowiedni moment bez tego wszystkiego, co może Was rozpraszać.
2. Okaż troskę i zrozumienie a nie krytykę, obwinianie i ocenianie.
3. Zastanów się wcześniej nad plusami i minusami różnych wyborów i decyzji.
4. Podziel się w/w wnioskami z partnerem_ką.
5. Podziel się własnym doświadczeniem dotyczącym warsztatów czy treningów rozwojowych, na których byłeś_aś.
6. Bądź uważny_a na na obawy i przekonania partnera_ki.
7. Zaoferuj pomoc, która będzie praktyczna i adekwatna do sytuacji.
8. Pamiętaj, że odpuścić temat treningu również jest OK.
Kiedy czują Państwo zgodnie, że za aktualne trudności w związku odpowiedzialna jest komunikacja pomiędzy Wami. Kiedyś była ona poprawna i satysfakcjonująca, a obecnie 'nie dogadujemy się’, 'kłócimy się o pierdoły’, 'mąż / żona / partner / partnerka przestał_a mnie rozumieć’, itd. Lub kiedy mają Państwo poczucie, że związek daje Wam satysfakcję i czujecie się w nim komfortowo oraz bezpiecznie, ale jednocześnie ważne jest dla Was, aby utrzymać wysoki poziom dobrostanu relacji, a nawet go jeszcze bardziej powiększyć. Element, jakim jest trening komunikacji może zostać wcielony do procesu terapii par. Po treningu komunikacji, para może przystąpić do wspólnej psychoterapii.
Na pierwsze spotkanie przychodzą Państwo wspólnie, aby porozmawiać o cechach partnerskiej komunikacji w związku oraz omawiamy model DISC, czyli szczegółowo analizujemy każdy z 4 stylów zachowania: dominujący, inspirujący, stabilny i sumienny. Rozmawiamy również o wpływie stresu i zmęczenia na pełnione przez Państwa w życiu codziennym role – partnerskie, rodzicielskie, małżeńskie, itp.

Trening komunikacji to łącznie 4 sesje – przez całość mogą Państwo przejść w dwa tygodnie, ale korzystniej ze względu na czas potrzebny na przyswojenie treści i refleksję, wydłużyć ten okres do 4-6 tygodni. Pierwsza sesja jest wspólna i trwa 90 minut. Następnie każdy z Państwa wypełnia online kwestionariusz MaxieDISC diagnozujący indywidualny styl zachowania w związku – to zajmuje jakieś 20-30 minut na osobę. Kolejne sesje są indywidualne – mamy na to 75 minut na osobę. Czwarta i ostatnia sesja trwająca 90 minut ponownie jest wspólna.

Nie, trening komunikacji nie może spowodować, że związek się rozpadnie. Może doprowadzić jednak do tego, że para podejmuje pewną świadomą decyzję. I czasem zdarza się tak, że zamiarem jest rozstanie.
Terapeuta przygotowany do treningu komunikacji dla par

Trening komunikacji dla związków

Wspólna praca nad komunikacją, wykorzystaniem mocnych stron relacji oraz unikaniem zagrożeń

Mężczyzna i kobieta będący w związku, siedzący na konsultacji czyli pierwszej sesji psychoterapii w gabinecie terapii dla par

Psychoterapia par

Wspólna praca nad dobrostanem relacji w obszarach intymności, poczucia bezpieczeństwa i samorealizacji oraz obniżeniem poziomu rozczarowania związkiem