Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » Sześć Demonów Strachu w związku

Sześć Demonów Strachu w związku

  które utrudniają wejście w poważną relację, czyli kiedy wciąż zadajesz sobie pytanie „Czy to na pewno jest ten człowiek?”. Czasem to strach przed byciem w związku, a czasem to strach przed odrzuceniem, kolejnym zranieniem czy poczuciem osamotnienia w relacji.

  baza-wiedzy-2

  Strach przed byciem czy odrzuceniem w związku?

  1.Pewność! Niemało ludzi w wielu dziedzinach własnego życia tkwi w impasie, ponieważ chce mieć gwarancję pewności najlepszego wyboru. Tymczasem pewność jest luksusem, a nie normą.

  2. Muszę! Staraj się zmienić określenie „muszę” na „lubię” oraz „chcę”. Jeżeli czujesz, że coś musi być zrobione, to zastanów się, czy Ty chcesz, żeby to było zrobione. Oraz czy Ty lubisz to robić?

  3. Doskonałość! Ludzie mylą swoje najlepsze osiągnięcia ze swoją normą. Jak coś im się kiedyś naprawdę super udało, jak raz mieli świetny dzień, to myślą, że tak powinno być zawsze. Ty potrzebujesz zaakceptować swoją normę.

  4. Odraczanie! Mamy w życiu różne trudne rzeczy do zrobienia i boimy się, czy nam to wystarczająco dobrze pójdzie. A Twoje życie to suma drobnych kroków, a nie wielkich rzeczy.

  5. Przyszłość! Należy traktować przyszłość tak, jak starożytni żeglarze traktowali gwiazdy: nawigowali się na nie. Twoje dalekosiężne cele i ambicje to są gwiazdy. I nie możesz ich mylić z celem swojej podróży!

  6. Porównywanie się! Jeśli ktoś cię krytykuje, to ustal, czy ma rację. Jeśli tak, to podziękuj, ponieważ jest to obszar, nad którym – jeśli uznasz, że powinieneś – możesz popracować. Ale jeśli nie ma racji, to jest to jego problem.

  Źródło: Gazeta Weekend, A. Kalita w rozmowie z dr Tomaszem Mazurem, filozofem i autorem podcastu „Ze stoickim spokojem”, 30.12.2021